Marzysz o pięknych, gęstych i błyszczących włosach? Masz wrażenie, że zamiast tego są przerzedzone? A może borykasz się z ich nadmiernym wypadaniem? Na szczęście można sobie poradzić z tym problemem. Zobacz, w jaki sposób zredukować wypadanie włosów.
Co jest dobre na wypadanie włosów – domowe sposoby
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje włosy i zapobiec ich wypadaniu? Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że wypadające włosy często są oznaką niedoborów potrzebnych mikroelementów. Czasami przyczyną wypadania włosów są restrykcyjne diety odchudzające albo jedzenie ubogie w istotne składniki odżywcze. Jeżeli borykasz się z problemem wypadających włosów, zadbaj o odpowiedni poziom cynku, żelaza, potasu, a także witaminy A, C, E i witamin z grupy B. Upewnij się też, że dostarczasz organizmowi wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych. W Twoim jadłospisie powinny znaleźć się podroby, różnego rodzaju kasze, jaja, odrobina czerwonego mięsa, kakao, owoce sezonowe, a także brokuły i fasola szparagowa.
Czasami trudno jest dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników wyłącznie za pomocą diety. Możesz wówczas zdecydować się na odpowiednią suplementację. Preparaty na wypadające włosy zazwyczaj zawierają tran, skrzyp polny, olej z wiesiołka i witaminy.
Wspomagająco mogą działać także różne specjalistyczne dermokosmetyki. Ważne, aby zawierały minimum dwie substancje aktywne i oddziaływały nie tylko na włosy, ale również skórę głowy. Zadaniem takich kosmetyków jest umacnianie cebulek i korzeni włosów, łagodzenie podrażnień, a także wzmacnianie i odżywanie powłoki włosa. Warto użyć także maseczek na włosy, najlepiej własnoręcznie sporządzonych z naturalnych składników. Możesz również pić zioła wzmacniające, np. pokrzywę, dziurawiec zwyczajny, brzozę, tatarak zwyczajny, skrzyp polny itp.
Mezoterapia igłowa skóry głowy
Oczywiście warto mieć świadomość tego, że domowe sposoby, suplementy i kosmetyki nie zawsze okazują się wystarczające w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. W związku z tym warto zdecydować się na specjalistyczne zabiegi. Szczególnie polecana jest mezoterapia igłowa skóry głowy. Polega ona na wprowadzaniu substancji terapeutycznych za pomocą seryjnych nakłuć. Co ważne, już samo nakłuwanie skóry działa niezwykle stymulująco na mieszki włosowe.
Celem mezoterapii igłowej jest zahamowanie wypadania włosów, a także pobudzenie mieszków włosowych. Mezoterapia przyczynia się do wydłużenia fazy wzrostu włosa. Po tego typu zabiegach z pewnością zauważysz znaczne pogrubienie włosów. Poza tym mezoterapia normalizuję pracę gruczołów łojowych oraz wzmacnia i rewitalizuje skórę głowy.
Składnikami aktywnymi stosowanymi w mezoterapii igłowej skóry głowy są najczęściej:
– kwas hialuronowy,
– peptydy bionimetyczne,
– aminokwasy,
– witaminy.
Oprócz tego wykorzystywane są minerały, koenzymy, polinukleotydy i pierwiastki śladowe.
Przykładowe peptydy, które można zastosować w mezoterapii igłowej to:
– dekapeptyd-10, oktapeptyd-2, oktapeptyd-11 – stymulują wzrost włosów i tworzenie nowych naczyń w obrębie mieszków; nie dopuszczają do śmierci komórek włosa;
– dekapeptyd-18 i dekapeptyd-28 – aktywują wzrost włosów i namnażanie keratynocytów; stymulują komórki macierzyste;
– oligopeptyd-54 – zatrzymuje wypadanie włosów i blokuje DHT będące przyczyną łysienia;
– oligopeptyd-71 – pomocny w formowaniu nowych włosów; przywraca pigmentację włosa.
Mezoterapia skóry głowy osoczem z krwi
Coraz więcej osób decyduje się na mezoterapię skóry głowy osoczem. Stosuje się ją przede wszystkim wtedy, gdy wypadanie włosów jest spowodowane nadmiernym stresem, zaburzeniami hormonalnymi, chorobami, a także jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Warto wiedzieć, że zawiesina płytek krwi zawiera dużo czynników wzrostu i cytokin, intensyfikujących odbudowę komórkową oraz stymulujących wzrost włosów. Osocze bogatopłytkowe można także zastosować jako wsparcie leczenia łysienia androgenowego.
Jeśli zdecydujesz się na mezoterapię osoczem, najlepiej wykonać kilka zabiegów w trzytygodniowych odstępach. Silniejszą wersją tej mezoterapii jest połączenie jej z terapią aminokwasową, która również stymuluje skórę i mieszki do produkcji włosów.
Karboksyterapia na wypadanie włosów
Zastanawiasz się, co jest dobre na wypadanie włosów oprócz mezoterapii? Otóż dużą efektywnością wyróżnia się również karboksyterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu pod skórę głowy medycznego dwutlenku węgla przy pomocy specjalnego urządzenia. Metoda ta prowadzi przede wszystkim do zakwaszenia skóry, co przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych. Dzięki temu przepływ tlenu oraz składników odżywczych w skórze głowy staje się znacznie większy. Efektem jest mocne odżywienie i pobudzenie mieszków do produkcji włosów. Warto wiedzieć, że karboksyterapię można stosować zarówno pojedynczo, jak i razem z zabiegami mezoterapii igłowej. Aby uzyskać znaczną poprawę, należy wykonać około 10 zabiegów w odstępach kilkudniowych.
Jak widać, istnieje wiele sposobów na uporanie się z problemem nadmiernie wypadających włosów. Oprócz zastosowania domowych metod warto udać się na specjalistyczny zabieg, którego efekty będą znacznie większe i trwalsze.