Kwas hialuronowy zapewnia odpowiednie nawilżenie tkanek, ich elastyczność i gładkość. Występuje naturalnie w naszej skórze, jednak z wiekiem jego ilość znacznie się zmniejsza. To główny powód powstawania i utrwalania się zmarszczek. Można jednak skutecznie spowolnić upływ czasu, a pomocna okazuje się w tym medycyna estetyczna. Dzięki zabiegom wypełniającym można w prosty sposób uzupełnić kwas hialuronowy i cieszyć się wyraźnie młodszym wyglądem. Wokół tej substancji pojawia się jednak wiele nieprawdziwych informacji, które trudno odróżnić od rzetelnych. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy zatem fakty i mity na temat kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy – co musisz o nim wiedzieć?
Zadanie kwasu hialuronowego jest bardzo proste i polega na wiązaniu wody w głębokich warstwach skóry. Co więcej, odpowiada on za utrzymanie kolagenu i elastyny – dzięki nim skóra pozostaje sprężysta i doskonale napięta, a tym samym wolna od zmarszczek. Produkcja kwasu hialuronowego drastycznie spada po 25. roku życia. Wówczas pierwsze oznaki upływającego czasu najczęściej stają się widoczne w okolicach policzków, oczu i ust. Aby poprawić nawilżenie skóry i zwiększyć jej elastyczność, warto zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego – oferowany przez kliniki medycyny estetycznej.
Kwas hialuronowy w gabinetach medycyny estetycznej
Preparaty z kwasem hialuronowym cieszą się dużą popularnością. Substancję tę wykorzystuje się w dwóch formach.
Pierwsza z nich, czyli usieciowany kwas hialuronowy, znajduje zastosowanie w zabiegach wolumetrii – pozwala na przywrócenie skórze dawnej objętości i pożądanego profilu. Ma także właściwości stabilizujące i doskonale nadaje się do wypełniania zmarszczek.
W gabinetach medycyny estetycznej wykorzystuje się także nieusieciowany kwas hialuronowy. Ta forma z kolei nie ma właściwości wypełniających, dlatego stosuje się ją podczas zabiegów rewitalizujących, a najczęściej w mezoterapii.
Warto zaznaczyć, że usieciowany kwas hialuronowy ma postać żelu, natomiast nieusieciowany – płynu.
Na jakie zabiegi kwasem hialuronowym warto się zdecydować?
Niedobór kwasu hialuronowego nie jest widoczny jedynie na skórze – objawia się także pogorszeniem kondycji stawów, a co za tym idzie – spadkiem samopoczucia i komfortu życia. Dlatego też warto uzupełnić go za pomocą odpowiednich zabiegów, takich jak np.:
– wolumetria,
– odmłodzenie dłoni,
– redukcja zmarszczek i cieni pod oczami,
– powiększenie ust.
Zatem jeśli widzisz, że Twoja skóra w okolicach twarzy, szyi czy dekoltu straciła dawny blask lub pojawiły się na niej zmarszczki – nie wahaj się skorzystać z dobrodziejstw kwasu hialuronowego. Obawiasz się, że efekt będzie zbyt przesadzony? Boisz się bolesnych i inwazyjnych zabiegów? Pozwól nam rozwiać te wątpliwości. Czytaj dalej, a poznasz najważniejsze fakty i mity na temat kwasu hialuronowego.
Fakty i mity na temat kwasu hialuronowego – rozwiewamy wątpliwości
Obawy związane z ingerencją w Twoje ciało są całkowicie naturalne. Choć zdania na temat korzystania z usług klinik medycyny estetycznej są podzielone, to większość wątpliwości pacjentów odnoszących się do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego ma swoje źródło w powielanych, nierzetelnych informacjach. Dlatego też zebraliśmy 10 najczęściej powtarzanych obaw.
1. Kwas hialuronowy jest taki sam w przypadku wszystkich wypełniaczy – MIT
Kwas hialuronowy należy do grupy najczęściej wybieranych wypełniaczy, jednak nie jest jedyny. Rynek oferuje wiele preparatów – zarówno tych zawierających kwas hialuronowy, jak i inne związki chemiczne. W związku z tym specjalista, przed wykonaniem zabiegu i po konsultacji z Tobą, określi, który wypełniacz najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Musisz wiedzieć, że każdy preparat ma swoje właściwości i może dać zupełnie inny efekt. W specjalistycznej klinice medycyny estetycznej lekarz dobierze produkt o odpowiednim dla Ciebie składzie, tak by zapewnić Ci najbardziej naturalny wygląd, a jednocześnie spełnić Twoje oczekiwania.
2. Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest bolesny i inwazyjny – MIT
Pacjentów na ogół przeraża wykorzystanie igły podczas zabiegu. Jej użycie zawsze i w niemal wszystkich przypadkach kojarzy się z bólem. Na szczęście podczas aplikacji kwasu hialuronowego redukuje się nieprzyjemne doznania poprzez zastosowanie preparatu ze znieczuleniem i wykorzystanie kaniuli zamiast igły. W Ruczaj Clinic najczęściej stosujemy kaniulę, która jest miękka i tępo zakończona. W związku z tym w żaden sposób, w przeciwieństwie do igły, nie uszkadza tkanek.
3. Kwas hialuronowy uczula i wywołuje reakcję alergiczną – MIT
Jak już wspomnieliśmy wyżej, kwas hialuronowy jest związkiem, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Ten, który wykorzystuje się w zabiegach medycyny estetycznej, ma identyczną budowę, dlatego ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej niemal nie istnieje. Warto dodać, że jeśli kiedykolwiek po zastosowaniu kosmetyku z kwasem hialuronowym doszło u Ciebie do uczulenia, to prawdopodobnie oznacza to, że jego winowajcą był inny składnik użytego preparatu.
4. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego powodują nienaturalne efekty – MIT / FAKT
Efekt zabiegu to składowa wielu czynników. Po skorzystaniu z kwasu hialuronowego możesz wyglądać naturalnie, ale też bardzo niekorzystnie. Od czego zależy zatem rezultat tej procedury?
To dość przewrotna kwestia. Przerysowany i nienaturalny wygląd zazwyczaj jest niestety błędem lekarza wykonującego zabieg. Nieprawidłowo dobrana ilość preparatu, produkt kiepskiej jakości, brak doświadczenia u specjalisty i nierównomierne rozmieszczenie wypełniacza – to główne powody, przez które pacjent nie wygląda po zabiegu naturalnie. Tzw. “kacze usta” to efekt nieprawidłowo przeprowadzonego wypełniania, a nie samego kwasu hialuronowego.
Doświadczony lekarz wykona je precyzyjnie, tak by rezultat był naturalny dla pacjenta. Dotyczy to szczególnie ust. Klinika, która korzysta z preparatów wysokiej jakości i współpracuje ze specjalistami, bez trudu obali mit sztucznego efektu.
5. Kwas hialuronowy może poprawić niemal wszystko – FAKT
Obecnie zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej jest bardzo obszerne – można z powodzeniem stosować go w okolicach twarzy, dekoltu i szyi a nawet ciała. Niegdyś nie podawano preparatu np. w okolicach oczu. Dziś jest to możliwe – ze względu na wykorzystanie nowoczesnych, delikatnych formuł kwasu hialuronowego, dużą kontrolę i specjalistyczną wiedzę lekarza przeprowadzającego zabieg. Co więcej, kwas hialuronowy sprawdza się w wielu innych dziedzinach poza medycyną estetyczną i stwarza ogromne możliwości poprawienia jakości życia.
6. Efekty zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są widoczne od razu – FAKT
Pierwsze efekty działania kwasu hialuronowego po zabiegach przeprowadzonych w Ruczaj Clinic są widoczne od razu. Kolejne zobaczysz maksymalnie po kilku dniach. Twoja skóra ulegnie wygładzeniu, zmarszczki staną się mniej widoczne (płytkie mogą zaniknąć całkowicie), a Twoja twarz będzie wyglądała na wypoczętą, świeżą i nawilżoną. Na podobnie błyskawiczny efekt możesz liczyć w przypadku zastosowania kwasu na usta, policzki lub nos.
7. Zabieg z kwasem hialuronowym można wykonać gdziekolwiek – MIT
Jeśli zdecydujesz się na zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, skorzystaj z usług oferowanych przez renomowane kliniki lub gabinety medycyny estetycznej. Mogą go stosować jedynie przeszkoleni do tego lekarze. Przeprowadzenie procedury u osób bez uprawnień może zakończyć się nieprzyjemnymi powikłaniami. Choć zabieg jest bezpieczny dla zdrowia, to specjalista powinien posiadać odpowiednią wiedzę na temat leczenia powikłań i być uprawniony do podania pacjentowi niezbędnych niekiedy leków.
Korzystając z usług profesjonalnego gabinetu lub kliniki medycyny estetycznej, możesz mieć całkowitą pewność co do bezpieczeństwa podawanego Ci preparatu. Co więcej, możesz liczyć na profesjonalne doradztwo i dobranie takiej dawki wypełniacza, która zapewni Ci naturalny wygląd i pożądany efekt.
8. Efekty zabiegu z kwasem hialuronowym są nietrwałe – MIT
To kolejna obawa, która powstrzymuje pacjentów przed skorzystaniem z zabiegu z kwasem hialuronowym. Nie dość, że efekty są widoczne niemal od razu, to możesz liczyć na to, że utrzymają się nawet kilka lat! Oczywiście wiele zależy od rodzaju użytego preparatu i jego jakości, a także umiejętności i doświadczenia lekarza. Duże znaczenie ma też stan wyjściowy Twojej skóry.
W pewnym stopniu rezultat procedury będzie widoczny nawet dłużej. Wszystko za sprawą naturalnie wytwarzanego kolagenu, który pozostaje w skórze. Warto jednak powtórzyć zabieg po 12-18 miesiącach, około 2-3 razy. Dzięki temu efekt utrzyma się nawet do kilku lat. Pamiętaj jednak, że jednym z ważniejszych czynników, które gwarantują skuteczność i trwałość, są indywidualne uwarunkowania Twojej skóry i przestrzeganie zaleceń lekarza wykonującego zabieg.
9. Skóra po wykonaniu zabiegu wygląda gorzej – MIT
Nawet jeśli pierwsze efekty zabiegu nie wywołają u Ciebie oczekiwanego zachwytu, to nie ma możliwości, żeby Twoja skóra wygląda gorzej po jego przeprowadzeniu. Obserwuje się raczej, że jej stan znacząco się poprawia. Dlaczego? Dzięki uzupełnieniu niedoboru kwasu hialuronowego następuje stymulacja syntezy naturalnego kolagenu i elastyny. Oznacza to, że istnieje duża szansa na to, by drobne i płytkie zmarszczki zniknęły całkowicie. Co więcej, nie da się ukryć, że nawet po jednym zastosowaniu kwasu hialuronowego kondycja Twojej skóry znacznie się poprawi.
10. Rekonwalescencja po zabiegu jest długa i wiąże się z dyskomfortem – MIT
Choć wiele zależy od Twojej indywidualnej wrażliwości, to możesz mieć pewność, że po zabiegu z kwasem hialuronowym nie musisz przechodzić przez trudny proces rekonwalescencji. Zazwyczaj jedynie przez 2-3 dni skóra może, ale nie musi, być zaczerwieniona i lekko opuchnięta. Niemniej, bezpośrednio po zabiegu możesz wrócić do swoich stałych aktywności. Dopóki jednak opuchlizna i zaczerwienienie nie znikną, zrezygnuj z makijażu i wysiłku fizycznego. Unikaj także wysokiej temperatury. W Ruczaj Clinic, dzięki wykorzystaniu kaniuli, ryzyko powstania siniaków jest znacznie niższe.
Mamy nadzieję, że zapewniliśmy Cię o bezpieczeństwie skorzystania z zabiegu z kwasem hialuronowym. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, skonsultuj się z naszymi specjalistami – z pewnością znajdą dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.