Nadmierne wypadanie włosów to znaczący problem dotykający dużą rzeszę osób. Jedną z przyczyn jest postępujące łysienie androgenowe. Pojawia się na skutek zaburzeń hormonalnych, a także czynników genetycznych. Schorzenie prowadzi oczywiście do wielu uszczerbków estetycznych. Jakie są objawy łysienia androgenowego? W jaki sposób medycyna estetyczna pozwala zapobiegać całkowitemu wyłysieniu?
Łysienie androgenowe – problem nie tylko wśród mężczyzn
Czym jest łysienie androgenowe? Mowa o przewlekłym i najczęściej występującym rodzaju wypadaniu włosów, które postępuje etapami. Prowadzą one do zmniejszenia ich gęstości oraz miniaturyzacji. Problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn, najczęściej od 30. do 40. roku życia. Nieco rzadziej młodszych, którzy przekroczyli granicę 20 lat.
Ze schorzeniem zmagają się również kobiety. Statystycznie jest to jednak znacznie mniejsza grupa – od około 30% do ponad 40%. W przypadku płci żeńskiej dolegliwość obejmuje z reguły osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia i również rozwija się stopniowo. Proces może trwać długie miesiące, a nawet lata, aby łysienie uwidoczniło się na skórze głowy.
Co powoduje problem łysienia androgenowego?
Główna przyczyna łysienia androgenowego to nadwrażliwość receptorów androgenowych na jeden z hormonów, a dokładnie na dihydrotestosteron (DHT), co ma podłoże genetyczne. DHT powstaje z udziałem enzymu 5-alfa-reduktazy z testosteronu. Jest on syntezowany w nadnerczach oraz w jądrach. Dihydrotestosteron przyczynia się do uszkodzeń mieszków włosowych. Efektem jest osłabienie struktury włosów, przez co stają się podatne na łamliwość i jednocześnie mniejsze oraz cieńsze. W końcowej fazie dochodzi do całkowitego zahamowania ich wzrostu.
W przypadku kobiet przyczyna również leży w nadmiarze androgenów, który pojawia się w trakcie kilku schorzeń. Mowa o guzie nadnerczy i jajnika, zespole nadnerczowo-płciowym, czy też zespole policystycznych jajników. Problemem, który przyczynia się do tego rodzaju łysienia, są też zaburzenia hormonalne w trakcie ciąży oraz w okresie menopauzy.
Nie należy też zapominać o czynnikach zewnętrznych, takich jak przewlekły stres, palenie tytoniu, niezdrowy tryb życia, a także stosowanie suplementów diety. To wszystko wywołuje zaburzenia gospodarki hormonalnej. Jakie są natomiast objawy łysienia androgenowego?
Łysienie androgenowe – objawy występujące u mężczyzn i kobiet
Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z męską, czy żeńską formą tejże choroby. W przypadku mężczyzn, na samym początku włosy wypadają w obrębie czoła i skroni, co przyczynia się do powstania charakterystycznych zakoli. W późniejszej fazie problem wypadających włosów dotyczy również czubka głowy. Postępujący proces choroby może kończyć się ich całkowitą utratą.
Jakie są objawy łysienia androgenowego, jeśli chodzi o kobiety? W początkowej fazie schorzenie dotyka środkowej części głowy poprzez poszerzanie się przedziałku między włosami. Następnie dochodzi do postępującego przerzedzania się włosów już na całej powierzchni. Jednakże w przeciwieństwie do mężczyzn, bolączka całkowitego wyłysienia dotyczy nieznacznego procenta kobiet.
Symptomy utraty włosów należy pilnie obserwować. Nie można bagatelizować pojawiającego się łupieżu, a także nasilonego łojotoku. Jeśli łysieniu towarzyszą również silne stany zapalne, jest to poważny sygnał, iż trzeba zdecydować się na kurację hamującą dalsze powstawanie problemów skórnych. Mowa nie tylko o prawidłowej pielęgnacji skóry, ale przede wszystkim o zabiegach oferowanych przez medycynę estetyczną.
Jak radzić sobie z objawami łysienia androgenowego? Odkryj zalety mezoterapii igłowej
Czy istnieją sprawdzone sposoby, które pozwalają zapobiegać objawom łysienia androgenowego? Owszem, jest kilka skutecznych rozwiązań. Jedno z nich to mezoterapia igłowa. To szereg zabiegów wykorzystywanych w walce z różnymi problemami skóry.
Na czym dokładnie polegają? Przede wszystkim na mechanicznym i chemicznym stymulowaniu skóry poprzez nakłuwanie oraz działanie składników aktywnych. Tym samym staje się ona pobudzona do przebudowy. Kluczem do sukcesu jest oczywiście prawidłowy dobór preparatów.
W przypadku mezoterapii włosów najczęściej są to substancje zawierające biotynę. Ma ona ogromne znaczenie dla metabolizmu białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Kompensuje wszelkie niedobory odżywcze, które przyczyniają się do osłabienia kondycji włosów i tym samym do ich wypadania.
Oczywiście ilość i proporcje stosowanych substancji zależą przede wszystkim od indywidualnych potrzeb pacjenta. Natomiast sam zabieg jest niemalże bezbolesny i jednocześnie pozbawiony okresu rekonwalescencji. Co więcej, ryzyko powstania powikłań znajduje się na bardzo niskim poziomie.
Aplikacja witamin, a także substancji odżywczych pobudza mieszki włosowe do wzrostu. Tym samym skóra głowy poddana iniekcji po kilku tygodniach zostaje pokryta włosami. Jednocześnie dochodzi do odbudowy i wzmocnienia jej funkcji ochronnych. Oczywiście mając na uwadze maksymalizację efektów, rekomenduje się kilkukrotne powtórzenie mezoterapii igłowej.
A może karboksyterapia? Dwutlenek węgla w walce z objawami łysienia androgenowego
Jakie inne zabiegi mogą pomóc zwalczyć objawy łysienia androgenowego? Skuteczna przeciw wypadaniu włosów jest karboksyterapia. Polega na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla wykazującego silne działanie antyoksydacyjne oraz dotleniające.
Zastosowanie CO2 przyczynia się do poprawienia ukrwienia, a także zwiększenia przepływu krwi. To niezwykle ważne dla prawidłowego dotlenienia i odżywienia mieszków włosowych. Tym samym metabolizm komórek potęguje tendencję do ich rozmnażania się. Wszystko to wiąże się ze wzrostem nowych włosów.
Karboksyterapia jest mało inwazyjna i jednocześnie nie wymaga rekonwalescencji. Efekty można natomiast zaobserwować po kilku zabiegach. Ich liczba to oczywiście indywidualna kwestia, zależna przede wszystkim od stopnia zaawansowania problemu. Z powodzeniem łączą się z mezoterapią igłową, co jest wręcz wskazane w przypadku silnie postępującego łysienia androgenowego.
Przedstawione zabiegi to bez wątpienia najskuteczniejsze sposoby w walce z łysieniem androgenowym. Warto z nich skorzystać nie tylko ze względów estetycznych. Nie należy też zapominać o komforcie psychicznym. Utrata włosów w wielu przypadkach prowadzi do obniżenia własnej samooceny. Zwłaszcza kobiety mogą czuć się z tego powodu nieatrakcyjnie. Rozwiązania oferowane przez medycynę estetyczną zdecydowanie pomogą na obu płaszczyznach.